Mano Sparnai: Diskusijos / Blevyzgos / Būtina tai paskaityti!!!


Diskusijos

Mano Sparnai :: Diskusijos :: KITA :: Blevyzgos
 
<< Prieš tai buvusi tema | Sekanti tema >>
Būtina tai paskaityti!!!
Eiti į puslapį   <<      
Moderatoriai: Nerijus Korbutas, Arius, Administratorius
Autorius Pranešimas
justas
An Bir 01 2021, 12:51
Užsiregistravęs dalyvis #2
Prisijungta: Pr Vas 18 2008, 06:03
Vieta: LONDON
Pranešimų: 1431
Barakudos siu laiku isradimas ale alfonsai pasirodo buvo visada..
Į viršų
Rolandas
Kt Rgp 05 2021, 11:25
rolandas
Užsiregistravęs dalyvis #8
Prisijungta: An Vas 19 2008, 01:09
Pranešimų: 5336
KAS YRA DUNNINGO-KRUGERIO EFEKTAS?
Dunningo-Krugerio efektas – mąstymo klaida, kuri neišmanėlius verčia jaustis profesoriais.
Šios mąstymo klaidos principas: žemesnių gabumų žmonės yra linkę pervertinti savo sugebėjimus ar žinias. Tiesa, tyrimai rodo, kad žmonės apskritai linkę pervertinti savo gabumus. Kai kuriais atvejais ši savybė išryškėja stipriau. Šią mąstymo klaidą pirmieji aprašė mokslininkai Davidas Dunningas ir Justinas Krugeris (Kornelio universitetas, JAV), atlikę keletą eksperimentų.
Tyrėjai pateikė grupei tiriamųjų gramatinių ir loginių užduočių. Taip pat paprašė parodyti, kaip sugeba pokštauti. Užduotis atlikę tiriamieji turėjo patys save įsivertinti balais. Tie, kurių rezultatai buvo prasčiausi, buvo linkę smarkiai pervertinti savo sugebėjimus, atlikdami gramatines, logines užduotis ir net pokštaudami.
Ta pati tendencija išryškėjo Dunningui ir Krugeriui atliekant tyrimą ne laboratorijoje. Nuvykę į šaudyklą mokslininkai šaudymo mėgėjų klausė įvairių dalykų apie ginklus. Pasitvirtino ta pati teorija – tie, kurių žinios buvo toliausiai nuo tiesos, jautėsi didžiausi ekspertai, kalbėjo užtikrintai ir manė neklystantys.
Ši mąstymo klaida veikia ir priešingai – didesnį gebėjimų ir žinių bagažą turintys žmonės yra linkę kritiškiau save vertinti. Be to, jie dažnai mano, kad aplinkinių gebėjimai yra geresni nei iš tikrųjų. Taigi, Dunningas ir Krugeris padarė išvadą: „Nekvalifikuoti žmonės yra klaidingos nuomonės apie save, o kvalifikuoti – apie kitus.“
Įdomu tai, kad atlikti šiuos eksperimentus mokslininkus įkvėpė vienas kurioziškas nutikimas. 1995 m. viduryje dienos buvo apiplėšti du Pitsburgo bankai. Policininkai peržiūrėjo vaizdo kamerų įrašus ir nustebo – nusikaltėlis buvo niekuo neprisidengęs veido. Maža to, jis džiugiai nusišypsojo priešais kameras ir išėjo iš banko su pinigais. Nuvykę į vyro namus pareigūnai rado vagį ir paklausė, kodėl šis nepasivargino prisidengti veido. Plėšikas paaiškino veidą išsitepęs citrinų sultimis – taip turėjo tapti nematomas. Nusikaltėlis buvo girdėjęs, kad citrinos naudojamos slaptiems laiškams rašyti – jų sulčių rašalas nematomas, kol nepašildomas. Todėl vyras nusprendė, jog citrinų sulčių pakaks, kad veidas pasidarytų nematomas. Mokslininkus ši istorija pakurstė atidžiau panagrinėti žmonių kvailumo ribas. Taip ir gimė Dunningo-Krugerio eksperimentai.
Skamba paradoksaliai, tačiau kuo daugiau žinome, tuo geriau suvokiame savo žinių ribotumą. Kad suvoktume, jog mūsų žinios – tik lašas jūroje, turime sukaupti minimalų tam tikros srities žinių bagažą. Specialistai, sukaupę tokį bagažą, geba kritiškai vertinti savo žinias, matyti dalyko kompleksiškumą, pastebėti ne tik žinomus elementus, bet ir trūkstamas dėlionės detales. Todėl iš mokslininko, mediko, bet kurios srities žinovo dažnai išgirsite „nežinau“, „nesu tikras“, „taip, bet…“ Savo ruožtu į dalyką neįsigilinę žmonės bus dažniau linkę į kategorišką nuomonę, juos bus sunku perkalbėti, jie ignoruos prieštaringus argumentus ir užsispyrę laikysis savo tiesos.
Trumpai tariant – protingas žmogus yra linkęs abejoti savo žiniomis, o kvailas jaučiasi viską žinąs. Šis faktas gali paskatinti kritiškai pažvelgti ne tik į aplinką, bet ir į save. Ar tikrai esame specialistai tos srities, kurią aršiai komentuojame? Gal šiek tiek pasigilinę gebėtume pažvelgti į situaciją skirtingais aspektais ir kategoriškumas lengvai išgaruotų?
Ką daryti?
1. Atsargiai vertinkite „visų galų meistrus“, viską išmanančius, kritikuojančius ar mokančius – gali būti, kad toks elgesys tiesiog parodo jų neišmanymą.
2. Internete gausu „ekspertų“, kurie už tam tikrą sumą išmokys jus įvairių dalykų. Būkite apdairūs – tikrinkite, ar žmogus iš tiesų turi atitinkamą kompetenciją, o gal tiesiog labai gerai galvoja apie save.
3. Prieš ką nors kritikuodami, mokydami ar išsakydami kategorišką nuomonę, pasvarstykite, ar geriau nereikėtų kiek pagilinti žinių.
4. Jei esate tam tikros srities specialistai, pamąstykite, ar pakankamai save įvertinate.
Į viršų
Rolandas
Št Rgp 07 2021, 05:45
rolandas
Užsiregistravęs dalyvis #8
Prisijungta: An Vas 19 2008, 01:09
Pranešimų: 5336
IliustracijaĮ viršų
AR
Sk Rgp 08 2021, 11:25
www.ROTORKLUBAS.lt
Užsiregistravęs dalyvis #6
Prisijungta: Pr Vas 18 2008, 08:16
Vieta: Kaunas
Pranešimų: 3557

Rolandas rašė ...

Savo ruožtu į dalyką neįsigilinę žmonės bus dažniau linkę į kategorišką nuomonę, juos bus sunku perkalbėti, jie ignoruos prieštaringus argumentus ir užsispyrę laikysis savo tiesos.

As tai tokias personas "fūristais" vadinu
Į viršų
Reno
An Rgp 24 2021, 11:30
Užsiregistravęs dalyvis #664
Prisijungta: Kt Spa 21 2010, 05:44
Pranešimų: 1305


Į viršų
Stanislovas
Kt Rgp 26 2021, 11:34
Užsiregistravęs dalyvis #117
Prisijungta: Kt Geg 15 2008, 08:52
Vieta: Paklaniai, Raseinių sen.
Pranešimų: 3392
Į viršų
Eiti į puslapį   <<       

Persikelti:     Į viršų

Sindikuoti šią temą: rss 0.92 Sindikuoti šią temą: rss 2.0 Sindikuoti šią temą: RDF
Powered by e107 Forum System
Atvaizdavimo laikas0.2050sek,0.0992iš to užklausomsDB užklausos:29. Naudojama atmintis:3,895kb